GELSİN YABANCILAR

Şu aralar Futbol haberleri medyada epey baskın durumda. Tabi olacak yıllardır kulüplerimiz bu günleri bekliyorumuş. Federasyonun yabancı sınırlaması hakkında verdiği kritik kara bu sene bambaşka bir lig izletecek bize. Önce yeni yabancı kuralımızı bir öğrenelim.

http://www.fanatik.com.tr/2015/02/16/tff-yabanci-kuralini-resmen-acikladi-413799

Yukardaki linkten kuralın tamamını teknik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Biz, futbol severlerin ilgilendiği kısımı da kısaca açıklayayım. Kulüplerin 28 kişilk kadrosunda 14 yabancı bulunabilecek. İlk 18 de ise maximum 11 tane yabancı olabiliyor. İsterseniz hepsini ilk 11’e koyabilirsiniz farketmez. Ayrıca yukarıdaki cümlelerde belirttiğim yabancı kavramı şöyle; Türk Milli takımında oynama yeterliliği olmayan oyuncu. Yani bizim Almanya milli takımında oynayan bir gurbetçi de bizim için yabancı demek.

3 büyükler tam gaz transfere sarıldı. Bir bakıma risk alıyorlar eğer başarı sağlanamazsa borç yükünün altında ezilme ihtimaleri de var. Ama kişisel kanaatim Türk futboluna çok yararı olacak bu düzenle. Baksanıza daha şimdiden çok kaliteli oyuncular geldi takımlara. Bu futbolcular Türk futbolcuları içinde hem fiziksel hem mental çıtayı arttıracaktır. Van Persie ile aynı takımda olan Fenerbahçe’li gençleri düşünün heralde tüm özelliklerini örnek alacaklardır eşek değiller ya. Galatasaray’da bunun ekmeğini epey yedi . Hagi zamanında Okan,Emre gibi gençlere örnek oldu. Gerçekten profesyonelleşmelerinde büyük rol oynadı Hagi.

Dezavantajları ne olabilir. Yerli futbolcu havuzu küçülecektir. Özellikle Anadolu kulüpleri yerli futbolcuya para dökeceklerine ucuz Afrika asıllı futbolcuları dolduracaklar takımlara. İlhan CAVCAV şimdiden tüm transfer komitesinin Afrika’ya yollamıştır 🙂

Şimdiden konuşmak biraz erken olacak ama önümüzdeki yıllar çok parlak Türk futbolu için.