KULLANIŞLI UYGULAMALAR

Gün içinde en çok hangi teknolojik aletle zaman geçiriyorum diye düşündüğümde ilk aklıma gelen ECDIS (elektronik chart display system) adındaki elektronik harita oldu ama o an akıllı telefonumun bana küsüyormuş gibi baktığını hissettim. Tabiki her an yanımda bulunan oydu. Nasıl da hakkını yerdim. Peki en çok ne yapıyordum bu telefonla diye baktığımda ise sosyal medya uygulamaları facebooki instagram ve twitter ile zaman geçirmek en başta geliyordu. Sosyal medya uygulamaları dışında en çok kullandığım uygulamalar hakkında işinize yarayacak bilgileri paylaşmak istedim. Şimdilik en çok kullandığım 5 uygulama ile başlıyorum yazıma.

Yandex Navi : Yandex harita uygulaması yayınlandığında iyi bir yatırımla bu işe giriştikleri ve bu konuda çok başarılı olacakları belliydi. İlk önce Yandex Haritaları kullanmaya başlamıştırm. Bir çok cadde ve sokağı gerçek görüntüleriyle gezmenize olanak sağlaması çok iyi bir özellikti. Navigasyon uygulamasına referans oldu. Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız kullanmanız gereken elzem uygulamalardan biri de Yandex Navigasyon uygulaması. Anlık trafiği cadde-cadde , sokak-sokak görebilmenizi sağlaması muazzam. Bir kaç navigasyon uygulamasında da trafiği görebiliyorsunuz fakat telefon için olan uygulamalar arasında en iteraktif Yandex Navi.Screenshot_2015-06-29-14-35-11Gideceğiniz yeri belirttikten sonra rotayı en iyi şekilde yapıp yol üzerindeki anlık trafik durumunu, trafik kazası, yol çalışması gibi önemli uyarıları veriyor. Ayrıca en sevdiğim özelliklerinden biri de kullanıcıların ileti yazabilmesi. Mesela anlamsız bir trafik oluşmuş ve birisi nedenini görüp ileti olarak o noktaya kaydediyor ve sizde anında görebiliyorsunuz. Size yolculukta tek olmadığınızı hissettiriyor, bütün trafikteki arabalar bir aileyiz sanki. Sesli yönlendirmesi güzel. Zamanında uyarıyor. Yaz tatillerinin başladığı bu aylarda telefonunuzdan eksik olmaması gereken bir uygulama.

Screenshot_2015-06-29-14-36-35TubeMate: Youtube ta yaptığınız tüm hareketleri yapabilmenize olanak sağlayan ve ekstra olarak istediğiniz videoyu indirebilmenizi sağlayan güzel bir uygulama. Bunu yapabilen bir çok uygulama olmasına rağmen TubeMate’te ki seçenekler gerçekten çok geniş. Videoyu , izleyebileceğiniz bütün çözünürlüklerde indirmenize olanak sağlıyor. Mesela daha sonra telefondan izlemek için indiriyorsanız 420×240 lık mp4 olarak indirip internet kotanızdan tasarruf edebilirsiniz. Eğer daha sonra bilgisayardan veya televizyondan izlemek için indirmek istiyorsanız 1920×1080 çözünürlüğe kadar rahat rahat indirebilirsiniz. Aynı Screenshot_2015-06-29-14-36-45anda birden çok video indirmek istersenizde size yanıt veriyor. 4 videoya kadar aynı anda indirme şansınız var. Yanlışlıkla internet kotanızdan yememek istiyorsanız sadece wi-fi seçeneğini seçerek , kablosuz ağlara  bağlandığınızda indirmesini sağlayabiliyorsunuz.Video’ları ses dosyası olarak indirmek istiyorsanız MP3 olarak indirme seçeneği de mevcut. Youtube uygulamasını bir kenera koyun ve Tubemate’in tadını çıkarın.

Photoshop Touch: Photoshop programının telefon versiyonu olan bu program gerçekten çok kullanışlı. İlk yüklediğimde acaba photoshop’un tüm özellikleri varmıdır diye beklentim çok yüksek olmasından kaynaklanan bir hayal kırıklığı yaşasamda ,her gün bu programı kullandığımı farkedince yeterli bir uygulama olduğunun farkına vardım. Screenshot_2015-06-29-14-36-45Kesme biçme, renk değiştirme , karartma , boyutunu değiştirme , çeşitli sitillere uyarlama gibi diğer programnların yapabileceği tüm hareketleri içinde barındırıyor. Ama en önemli özelliği ise Photoshop’un en önemli özelliği olan Layer yani katman-katman düzenleme yapabiliyorsunuz. Bir resim üzerine eklediğiniz her şeyi ayrı bir sayfa olarak seçip daha sonra hiç resmi bozmadan kaldırabilir yada üzerinde oynama yapabilirsiniz. Tüm çalışmalarınızı istediğiniz resim formatında kaydedebilirsiniz. Logo veya internet sitesi için tasarımlarınızı PNG olarak yapabilirsiniz. Ama bu yazıyı hazılarken yaptığım araştırmalar sonucu Photoshop touch’ın ios ve android marketlerden kaldırıldığını ve 2015 yılı sonunda daha gelişmiş versiyonu olacak olan Project Rigel adındaki yeni uygulamanın yayınlanacağını öğrendim . Şimdilik bunu kaçırdınız demektir. 2015 sonunda yeni uygulamayı yüklersiniz artık.

Screenshot_2015-06-29-14-13-40Camscanner: Artık hayatınızdan scanner denilen koca aletleri çıkarmanın zamanı geldi. Bu uygulama ile artık scanner’a ihtiyacınız olmayacak. İş için sürekli evrak scan edip yollamanız gerekiyorsa 1 dakika beklemeden yükleyin bu programı. Program içinden açılacak kamera uygulamasıyla sayfanın fotoğrafını çekin, yamuk mu oldu diye düşünmenize , köşeleri kameraya oturtmanıza hiç gerek yok. İkinci adımda size düzeltme seçeneği sunuyor. Yamuklukları düzeltip scan ediyorsunuz. Koca makinelerin yaptığından hiç farkı yok diyebilirim. Bir çok sayfayı çekip bir PDF dosyası olarak toplayabiliyorsunuz. Screenshot_2015-06-29-14-12-54Fotoğraf için uygulamanın kamera özelliğini kullanmanıza gerek yok. Daha önce çektiğiniz herhangi bir fotoğrafın da scanini alabiliyorsunuz. Galerinizde bulunan tüm fotoğraflar dahil buna. Scan doyalarını klasör klasör saklayabilmek, direk mail ile paylaşabilmek, ayrıca bulut alanı bağlantısı yapıp an ve an internette depolamak gibi çok güzel özellikleri de mevcut. Kullanıcı olarak kaydolmanız durumunda diğer kullanıcılarla, kullanıcı adı üzerinden paylaşım yapabiliyorsunuz.. Yükleyin ve deneyin.

Utorrent: Eğer bilgisayarlarınızdan torrent ile dizi film indirmeyi seven biriyseniz bu uygulamayı kaçırmamalısınız. Utorrent bilgisayar programının telefon uygulaması versiyonu. Gerçekten çok rahat bir kullanıma sahip. İnternetten indirdiğiniz herhangi bir torrent dosyasını açmaya çalıştığınızda direk devreye giriyor ve başlıyor indirmeye.Hatta bilgisayar versiyonundan bile daha kullanışlı. İndirdiğiniz dizi, film, müzik gibi dosyaları  Video ve müzik kitaplığı halinde saklayıp program üzerinden direk açabiliyorsunuz. Yeni tanıştığım bu uygulama hakkında daha fazla şey anlatmaya gerek yok , basit ve hedefe yönelik. Screenshot_2015-06-29-14-34-24  İLK GÖZÜME ÇARPAN VE KULLANIŞLI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM 5 UYGULAMAYI SIRALADIM. İŞİNİZE YARAYACAK OLANLARI YÜKLEYİN, MEMNUN KALACAKSINIZ.