HAVA SICAK MI YOKSA DENİZ SOĞUK MU ? TATİLCİLER BURAYA

“Yaz geldi cümlesiyle” başlarken acaba çok mu klişe oldu diye düşünmedim değil. Evet geldi ama iyi mi geldi kötü mü geldi göreceğiz.  Tatilcilere bir faydam olsun diye bu yazıyı yazmak istedim. Çünkü havanın sıcağını , denizin soğuğunu sevmeyen biri olarak çok kıl bir insanımdır ,sadece bu konuda ama(!). Ege ve Akdeniz kıyılarımızda gezdiğim yerleri biraz da araştırarak size hava ve deniz hakkında yardımcı olmak için kendi yorumlarımı paylaşmak istedim. Çok özele giremeyeceğim birbirine çok yakın yerlerin özellikleri de yakın olacağından sadece birini yazacağım. Yani burada yazmayan bir yer hakkında yorumumu merak ediyorsanız alın size harita . harita Ayvalık: 3 yaz ayında ortalama 30 derecelerde . Ege’de genelde rüzgarlar kuzey-güney yönlü estiğinden serinletici bir rüzgar bulmak her zaman mümkündür. Deniz suyu sıcaklığı ise ortalama 24 derecedir. Çok sıcağı sevmeyenler için hava güzeldir. Deniz suyuda soğuğa yakındır. Fakat daha soğuk yerler de olduğundan buranın suyu serinlik sevenler için ideal olarak tanımlıyorum.Sıcak havayı sevmeyen biri olarak havayı beğendim, suyu biraz daha sıcak olsa tam benlik diyecektim ama ucundan kaçırdı Ayvalık.”

Çeşme: Burda yaz ayında sıcaklık ortalama 32 derecedir. Egenin rüzgarlı havasını daha net hissedersiniz. Özellikle çeşmenin güney beldeleri sürekli rüzgarlıdır. Rüzgar sörfü yapanlar için ideal bir yerdir. Kuzey beldeleri ise daha az rüzgarlı olduğundan daha ideal bir havaya sahiptir. Deniz suyuna gelirsek ortalama 23 derecedir. Soğuk denebilecek bir denizi vardır. Mesela ben 1 haftalık çeşme tatilinde toplasanız 1 saat denizde kalabildim diyebilirim. “Sizi korkutmasın tabi ben soğuk denizi pek sevemiyorum o yüzden bana göre değil çeşmenin denizi, havası da fazla rüzgarlı”

Bodrum: Hava sıcaklığı ortalama 33 derecedir. Çeşme kadar olmasada rüzgar ara sıra serinlik hissettirir.  Turgutreis tarafında yani batıda daha rüzgarlı bir hava, doğuda ise daha sakin ve sıcak bir hava vardır. Deniz suyu sıcaklığı ortalama 25 derecedir. Ne soğuk ne sıcak denilebilecek ve herkesi memnun bırakacak bir sıcaklığa sahiptir. “Kendim için en ideal hava ve deniz şartlarını burada buluyorum.”

Marmaris: Bodruma benzer bir havaya sahiptir. Hava sıcaklığı ortaması 31 derece civarlarındadır. Akdenizin en rüzgar alan bölgesi Rodos açıkları olduğundan Marmaris’te de rüzgarın serinliğini hissedersiniz. Sıcak hava sizi bunaltmaz burda. Deniz suyu ortalama 26 derecelerdedir. Sıcak sayılabilecek fakat gene ideal bir denize sahiptir. Sıcak denizi de soğuk denizi de sevmeyenler için bire bir. ” Benim  en sevdiğim tatil yerlerinin başında gelir. Bunaltmayan havası , üşütmeyen denizi ile bir numara”

Antalya: Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekten bunaltıcı bir havası vardır. Hava sıcaklığı ortalama 34 derece. Nem fazla olduğundan bu sıcaklık bunalmak için yeterli. Deniz suyu ortalama 28 derecelerde. Sıcak bir suyu var diyebiliriz. Plajda bunaldınız hadi denize girip serinleyelim deme gibi bir şansınız yok. “Temmuz ve Ağustos aylarında kesinlikle tavsiye etmeyeceğim bir yer. Diğer zamanlarda daha iyi tabi. Bir keresinde Ocakta gelmiştim tatile, ozaman güzeldi :)”

YANİ GENEL OLARAK EGE’NİN KUZEY KESİMLERİNDE ÇOK BUNALTMAYAN BİR HAVA VE SOĞUK DENİZ SUYU İLE BULUŞURSUNUZ. EGE’NİN AKDENİZ’E KOMŞU KISIMLARINDA HAVA DAHA SAKİN DENİZ SUYUDA BİRAZ DAHA SICAKTIR. AKDENİZ’E İNİNCE İSE ARTIK KAVURUCU SICAKLARLA VE SIMSICAK DENİZLE BULUŞURSUNUZ. ARTIK HANGİSİ İŞİNİZE GELİYORSA…