CİNAYET HİKAYELERİ O KADAR İLGİ ÇEKİCİ Mİ?

Rutin sıkılmışlık üzerine zaping yaparken IDx adlı bir kanal ile karşılaştım. Bir hikaye anlatılıyordu. İnsanoğlunda hikayelere inanma iç güdüsü çok baskın olduğundan hemen beni çekti tabi. Hikaye ortadan kaybolmuş bir kadın hakkındaydı. Buraya kadar bir farklılık yoktu, bir çok program vardı böyle araştırmalara yer veren. Ama burda farklı olan bütün kanalın bu konsepte ayırılmış olması. Benim için hipnoz serüveni başlıyordu.

Bir hafta sonra 7/24 bu kanalı izlediğimi farkettim. TV başında uyuya klıyordum ama tv açık olduğundan bütün sesler beynime işliyordu. Sabah kalktığımda izlemediğim ama kafamda canlandırdığım cinayetlerle uyanıyordum . Sanki çok korkunç birşey gibi başladım ama aslında çok gergin olmasına rağmen, çok ta eğlenceliydi.

Kanal, cinayetleri bölüm bölüm ayırmış . sapık cinayetleri , ihtiras cinayetleri , kıskançlık cinayetleri , para cinayetleri.  Hepsi ayrı ayrı inceleniyordu. Bu cinayetlerin bir çoğu Amerika’dandı tabi. Bu kadar ilgi çeker mi diye düşünmeyin. Emin olun normal bir zamanda primetime da Türk kanallarında yayınlansa reyting rekorları kırar bu hikayeler.

Aklımda  kalan ilginç anları anlatayım.

Bir vaka kaybolan bir kadının hikayesini anlatıyor. Kadın, evli olan erkek arkadaşıyla birlikte kasabadan kaçmayı planlıyor. Adam kamyonetiyle kadını saklıca evinden alıyor. Kamyonetin kasasına binerken onu görmüş görgü tanıkları var. Kadın bir sonraki gün ortada yok. Adam kasabada ama. Tabi görgü tanıkları falan tüm şüphe adamın üzerinde. Polis, kamyonette detaylı bir arama yapıyor. Kamyonetin brandasında nokta kadar kan lekesi buluyor. Bu kanın analiz edilmesi gerekiyor fakat sorun şu. O kan ancak analiz edilebilecek kadar. Yani analiz için kullanılırsa başka kanıt kalmayacak. Yani sonuca itiraz falan edilirse tekrar bakılabilecek bir kanıt olmayacak. Polis kanıtı uygun saklama koşullarında muhafaza ediyor. Ne zamana kadar biliyor musunuz? Aynen  şöyle yazıyor davanın sonucu; Kanıtı yok etmeden analiz yapılabilecek bir teknoloji çıkana kadar rafa kaldırılmasına karar verildi. Adamların böyle bir teknolojiyi bulup  bulamayacağına dair en ufak bir şüpheleri bile yok.

– 1970’lerde bir uçak kazası. Uçak sabotajla mı , teknik aksaklıkla mı düştü araştırılıyor. Artık tüm yolcular tek tek araştırılırken araştırmacıların gözüne bir şey çarpıyor. Normalde yolcuların çoğu uçağa binerken bilet ile birlikte küçük miktarda bir ödemeyle ekstra seyahat sigortası kuponu alıyor. Ama yolculardan biri için 20 tane kupon alınmış. Yolcu yaşlı bir teyze. Hemen araştırmalar soruşturmalar. Sonuç; Oğlu zorla bir yere yolluyor zavallı kadını . Valizine de bomba koyuyor. Bir sürü sigorta kuponu. Annesini öldürüp zengin olacak. Tüm planı işliyor ama yakalanıp yakalanmayacağını hesap etmemiş tabi.

 En güzel araştırmaların birinde de adamı kireç satın almasıyla yakalıyorlar. Yine küçük bir kasabada bir adam kayboluyor. Araştırmalardan bir şey çıkmayınca , daha detaylı düşünmeye başlıyorlar. Katiller en çok nasıl saklar kurbanı? tabiki gömerek. Nereye gömerler ?yakında bir orman varsa oraya yoksa evlerinin bahçesine. Kokudan, böceklenmeden nasıl kurtulurlar? Kireçleyerek. Kasabada ve yan kasabada kireç satın alan adamları araştırıyorlar. 50 kilo kireç almış adamın ensesine yapışıyorlar tabi. Bahçede kazı, hop katil kucakta.

Gördüğüm çözülmüş cinayetlerin çoğu para için işlenmiş olanlar  ve yasak ilişkilerden doğanlar  Özellikle Amerikada sigorta işlerinde acayip paralar döndüğünden , karısını kocasını sigortalayıp öldürenler çoğunlukta. Bu hikayeleri izledikten sonra sigorta yaptırmamaya yemin ettim 🙂

Ayrıca yasak aşkların sonununda hiç iyi bitmediğiini söyleyebilirim.Eee ismi üzerinde yasak aşk. Boşuna yasaklamamışlar. Ya yasak aşkı yaşanlar kurban, yada zavallı habersiz eşler kurban. Siz siz olun daha legal aşklar yaşayın.

Tabi cinayetlerin en temel sorunlarından biriside silah satın almanın çok kolay olması. Amerikada bazı eyaletlerde bakkaldan sakız aşormış gibi  girip silah satın alabiliyorsunuz. Yazımı sosyal bir mesajla bitirmek kaçınılmaz oldu.

Bireysel silahlanmaya hayır !!!