BİR GEZİNİN AKILDA KALMASI İÇİN NE LAZIMSA HEPSİ VARDI

Eşim Rize’nin Ardeşen ilçesine atanmış olduğundan izinlerimde soluğu burada alıyordum. Doğası deniziyle herkesi hayran bırakacak bir görselliği var Ardeşe’nin. Karadeniz’in en ünlü yaylası olan AYDER yaylası da burada bulunuyor.

Oturup yok doğasıydı yok yeşiliydi falan anlatmayacağım.Zaten Her gidişimde yeşil yaylayı ziyaret etmeden dönmüyordum. Bu gezide yeni olacak olan renk beyazdı.

İzinlerimden biri yılbaşı zamanına geldi. İstanbuldan arkadaşlarım da o ara izinde olacaktı. Rize’de ve yakın olan Trabzon’da  hep birlikte eğlenebileceğimiz bir yılbaşı eğlencesi aramaya karar verdim. Hemen sarıldım internete ama işim okadar kolay değildi.

Trabzon’dan işe başladık ama bizi cezbedecek bir yer bulamadık. Ya restourantta normal bir yılbaşı yemeği yiyecektik yada Üstsüz DJ geliyormuş onun partisine gidebilirdilk ne uçurum ama 🙂 Tabiki ikisinide tercih etmedik. Bir çok oteli aradım. Otelleri aramaya başladım. Otellerin çoğu içkisiz ve müziksiz sade bir yemek veriyordu. Trabzon Uzungöl turistik bir mekandır diyerek burdaki otelleri de araştırmaya başladım. Uzungöl Trabzona uzak olduğundan genelde konaklamalı paketler belirlenmişti ama yine çok sade eğlencelerdi. Otellerin birinin internet sitesinde ise diğerlerinin yanına yaklaşamayacağı bir parti vaadediyordu. DJ bilmem ne , canlı muzik grup bilemem ne, dans gösterileri falan filan. Ama daha önce Uzungöle gittiğimden buradaki otellerin çok küçük olduğunu biliyordum. Genede şansımı denemek için telefona sarıldım. Otel görevlisiyle aramızda geçen konuşma;

–   İyi günler yılbaşı programınız hakkında bilgi almak istiyorum, dedim

– Tabiki, Yılbaşında DJ imiz , Canlı muziğimiz, Dansçılarımız güzel bir eğlencemiz var, dedi otel görevlisi.

– Kaç kişilk bu eğlence, dedim

-350 kişilik, dedi grurulanarak. ve ekledi sessizce ” abi içkide var”

– Bu 350 kişi konaklamalı paketmi, diye sordum merakla.

-Evet ,sadece konaklamalı paketimiz var, dedi ve ekledi sessizce “abi içkide var”

– Ne kadarı satıldı bu pakelerin dedim.

– 15-20 tane kaldı abi , dedi ve ekledi unutmadan ” abi içkide var”

Adam haklıydı içkili mekan bulmak gerçekten sır olabilecek birşeydi burda.Teşekkür ettim ve kapattım telefonu. Turizm bakanlğının sitesine girdim ve oteli araştırdım. Bakanlığın sitesine göre mekan 70 yataklı. 350 kişiyi artık koyun koyuna yatıracaklardı heralde. Hiç bana güven vermeyen verilerden sonra burdan da vazgeçtim Artık umutsuzluğa kapılıyordum.

AYDER yaylasındaki turistik otellere yönelttim araştırmalarımı ama İstanbul vari bir yılbaşı eğlencesi bulmak olanaksızdı. Bir çok otelle konuştum ama hiç birinden elektrik alamadım. İçlerinden biride doluydu birileri organizasyon yapacakmış. Öğrendikki Eşimin Arkadaşlarınında bulunduğu bir Offroad kulubü bu mekanı her yılbaşı tutuyormuş.Bizde konaklamalı olarak bu eğlenceye katılmaya karar verdik.Sağolsunlar bize de yer ayarladılar hemen.

Arkadaşlarım İstanbul’dan geldi ve Ayder yoluna düştük. Yazın cennet olan bu yer kışın ise metrelerce kara boğulduğundan ve havada karardığından yol biraz stresli geçti. Otele vardığımızda çok sıcak bir ortamla karşılaştık. Odalarımıza çıktık hazırlanıp otelin restourantına girdik. Çok büyük olmayan bir mekan olsada içerideki insanların sıcaklığı güzel bir ortam yaratıyordu. Gece canlı müzikle başladı, Gitarı eline alan arkadaş zaman zaman yöresel çoğu zamanda popüler şarkılar çalarak bizi geceye çok güzel hazırladı. Yemekler geldikçe eğlencenin dozu artıyordu. Hani gazinolarda astsolist öncesi çıkan şarkıcılar varmış ya gitarcı  öyleymiş aslında. Ama burda astsolistliği bir insana değil bir alet yapıyordu. Tulum girdi  içeri ve eğlencenin rengi değişmeye başladı. Sahnede adeta hınca hınç bir insan kalabalığı hep bir ağızdan tempo tutup tulumla birlikte oynuyordu. Tulum sesini bukadar sevebileceğimi gerçekten düşünmemiştim. Tempolarına hemen ayak uydurarak arada buldum kendimi.

Zaten bu kadar sıcak insanlarla kolkola bulunup o tempoya ayak uydurmamak imkansızdı. O birlikteliğin verdiği ahenk ayakları, elleri kendi sallayordu bir sağa bir sola. Vücut kendi yapıyordu hareketleri. Kan ter içinde kalsamda ayrılamıyordum tulumdan. Gece bitti derken hopp herkes dışarı. Klişe şekilde ateş yakılmıştı karların üzerine. Ama klişe olmayan şey tulum sesiydi. Tulum ahengiydi . Ateşin etrafında devam ettik eğlenceye.

horon

Ağzım kulaklarımda vardık odamıza. Hani 5 dakika’lık daha enerjim olsa beş dakika daha tepinirdim sahnede. Öyle bir tatmin vardı beynimde kalbimde. Kafamı koyduğum gibi daldım uykuya.

Sabah uyandığımızda, o harika gecenin sabahına yakışan bir duruşla,  bembeyaz karlarla kaplanmış topraktan bir direnişçi gibi çıkan ağaçlar ve ayder yamaçları selamlıyordu bizi. Harika bir kahvaltı ve manzara eşliğinde tamamlamıştık yılbaşı eğlencemizi. Uzaklaşıyorduk Ayderden fakat bir anda sigarayı bırakmak gibiydi, zordu uzaklaşmak. Yarım saat geçecek Ardeşene olan yolculuğumuzu ara ara durdurarak, fotoğraf çekimi ve manzara seyri bahanesiyel 1 saate uzattık. Bir daha ne zaman giderim bilmiyorum ama hep yapılacaklar listesinde kalacak bir eğlenceydi benim için.

Bir gezinin akılda kalması için ne lazımsa o vardı Ayder’de.