INSTAGRAM , TWITTER , FACEBOOK REKLAMLARI. HANGİ PLATFORM REKLAM İÇİN DAHA YARARLI?

Bu aralar sosyal medya reklamları ve etkileri hakkında epey araştırma yaptım. Gerçekten etkili bir reklamı nerde,nasıl yaparız , hangi sosyal merci daha etkilidir merakımı gidermekti amacım.

Reklamlar için önemli olan konuları başlıklar halinde inceleyelim ve her başlıkta bu 3 ana sosyal medya kuruluşunu Türkiye istatistiklerine göre sıralayalım.


KULLANICI SAYISI

Facebook

En eski şirket olduğundan tabiki en çok kullanıcı bu platformda bulunuyor. 2014 verileriyle yaklaşık 37 milyon Facebook hesabı bulunuyor.

Twitter

Türk Twitter kullanıcı sayısı ise 11.5 milyon olarak hesaplandı.

Instagram

Aynı dönem için eldeki verilere göre yaklaşık 4.5 milyon  Instagram kullanıcısı oldugu görülüyor.


AKTİF KULLANICI ORANI

Facebook

Facebook geçtiğimiz sene aktif olmayan hesapları kapatarak ,bulunan kullanıcı hesaplarında sahte hesapları minimuma indirdi. Facebook ta bulunan hesapların yüzde 70’inin aktif olduğu tahmin ediliyor.

Twitter

Yazılımsal olarak basit olmasından dolayı en rahat sahte hesap açılan merci burası. Çok fazla profil bilgisi istememesi , Özellikle görselliğe hitap etmemesinden dolayı çok rahat sahte hesap açılan bir platform Twitter. Yaklaşık yüzde 60 lık kısmı aktif hesap olarak tahmin ediliyor.

Instagram 

Tamamen göresellik üzerine hitap ettiğinden en az sahte hesap bu platformda bulunuyor. Aktiflik oranı yüzde 90 ‘larda.


REKLAMLARA İLGİ

Facebook

Facebook ta, site üzerinden reklam verme seceneği bulunuyor fakat reklamları hep bir arada vermesinden dolayı bu reklamlar kullanıcıyı kendine çekmiyor. Daha çok arkadaşlık sitesi konseptinde olduğundan dolayı  gruplar ve sayfalar üzerinden reklamlar , gerçek kullanıcılar tarafından yapılıyor. Bu reklamların görülme oranı çok yüksek oluyor.Link olarakta paylaşım yapılabilmesi artı bir durum. Fakat tıklanma oranı aynı şekilde yüksek değil. Rreklam yapılan gruplarda yada sayfalarda çok fazla paylaşım yapılması, reklamların uzun süre etki gösterememesine neden oluyor.

Twitter

Link paylaşımı yapılması en büyük artısı fakat yazı üzerine kurulu olmasından dolayı paylaşım çok fazla. Yapılan bir reklamın uzun süre görünmesi çok zor. Bu yüzden dönüşüm az. Uygulama üzerinden reklam yapmak ise sadece kurumsal firmalara tanınan bir seçenek.

Instagram

Zaten göresellik üzerine kurulduğu için, yapılan reklamın bakılmadan geçilme gibi bir şansı yok. Bu özelliği reklam için harika olsada, link verilememesi , reklama sadece instagram hesabı yada etiket eklenebilmesi kötü yanı.


FİYAT

Facebook

Site üzerinden reklam yapma seçeneğinde bütçenizi kendiniz belirliyorsunuz, Kullanıcılar üzerinden yapılan reklamlarsa epey ucuz. Çeşitli webmaster sitelerinde bu kullanıcıları bulabilirsiniz. Yaklaşık 1 milyon kişilik sayfalara 30 TL gibi rakamlara reklam atılabiliyor.

Twitter

Takipçisi çok olan kişilere reklam tweeti attırmak epey ucuz, bunun nedeni ise sahte takipçi kazanmanın aynı şeklide çok ucuz olması. yaklaşık 200.000 sahte takipçiyi 50TL ye yukarda bahsettiğim sitelerden alabilmenizden dolayı twitter reklamlarına güven az. Tanınmış olan kişilere reklam yaptırmak ise çokta ucuz değil.

Instagram

Çok büyük takipçileri olmasada ,aktif kullanıcı oranı yüksek olmasından dolayı fiyat biraz daha pahalı. Örenğin 100 bin takipçisi olan bir instagram hesabında 1 günlük reklam yayınlatmak yaklaşık 100tl.


REKLAM GERİ DÖNÜŞÜMLERİ

Oran olarak bakıldığından Sıralama ;

1-INSTAGRAM 2-FACEBOOK 3- TWITTER

Sayı olarak bakıldığında;

1-FACEBOOK 2-INSTAGRAM 3-TWITTER


SONUÇ VE TAVSİYELER,

HANGİ SOSYAL MEDYA PLATFORMUNA REKLAM VERMELİYİM?

Reklam vermek için birinci dikkat etmeniz gereken reklam vereceğiniz hesaptaki kullanıcıların sahte olup olmadığını(yani organik olup olmadığını) tahmin etmek. Bunu nasıl yapacaksınız? Facebookta yorum ve paylaşım sayısı, Twitter da hesabın herhangi bir twittine girdiğinizde göreceğiniz yorum ve mention sayısı, Instagramda ise özellikle yorum sayısı size yol gösterecektir. Beğenme işleri bu 3 platformdada çok rahat sahte şekilde yapılabildiğinden daha çok yorum sayılarına dikkat edin.

Mesela;

100 bin takipçili bir instagram hesabında paylaşımlara en az 100 yorum gelmeli. aynı şekilde 100 binlik bir Facebook sayfasında bir paylaşıma minimum 100 yorum 40 paylaşım gelmeli, 100 bin takipçili bir twitter hesabının tweet’inde ise en az 50 mention olmalı

Sakın aldanmayın!

Facebokta beğeni sayısına, Twitterda Retweet ve favori sayısına, Instagramda beğeni sayısına sakın aldanmayın.

Bu bilgiler ışığında güvenilirlik açısından ve fiyat/performans açısından sıralamayı şöyle yapabiliriz.

1-INSTAGRAM

2-FACEBOOK

3-TWITTER

Özellikle kullanıcı hesaplarıyla reklam yapan kişileriaşağıdaki iki siteden bulabilirsiniz.

wmaraci.com , r10.net