TÜRK İŞİ YARIŞMAK

Acun Ilıcalı türkiyede boşta kalmış olan TV-Eğlence sektörüne bomba gibi girdi ve Türk halkının duygularını çok iyi anlamasından kaynaklanan yeteneğini bu yönde çok iyi kullandı.

Yarışma programı formatlarının hemen hemen hepsini Hollanda menşeyli bir prodüksüyon firmasından satın alıp ülkemize göre uyguluyor Acun. Bu konuda bence herhangi bir rahatsızlık yok . Zaten Amerika’sından Almanya’sına tüm ülkelerde bu olay aynı şekilde işliyor. Hollanda menşeyli prodüksüyon firması , yarışmaları üretip tüm dünyaya satıyor. Yani özgünlük aslında çok büyük bir risk ve bu konuda profesyonelleşmiş firmalardan format almak daha az riskli tabi.

Bu yazıya başlamamın asıl nedeni Acun’un yarışmalarındaki Türk tarzının, son yarışması olan ÜTOPYA yarışmasında tavan yapması. Şu an yayınlanan SURVIVOR diğeri ÜTOPYA  yarışmalarının Türk tarzına dönüşme serüvenine bakalım.

SURVIVOR

Bu yarışma bir çok ülkede yapıldı. Ama en garibi bizim ülkede devam ediyor. Mesela,  her sezonun başlarında balık  tutma ekipmanları, inşaa ekipmanları için yarışmalar yapılıyor. Diğer tüm ülkelerde bu ekipmanları ilk almak en önemli görev. Çünkü sadece yarışarak birinci olamazsın, o adayı ismi gibi yaşamazsan birinci olma şansın yok. Bizde öyle mi? tabiki değil. Tüm yarışmalar arasında en az balık tutulan yarışma bizimki. Bizimkilere balık tutturmanın tek yolu hiç bir yiyecek vermemek. Türk olmak burda devreye giriyor işte. Aza kanaat getirelim, ne verirlerse yiyelim ,altı üstü 3 ay dayanacağız mantığıyla buraya gelen yarışmacılar tabiki balık tutmayacaklar. Verilen prinçle idare edecekler.

Yine yiyecek konusunda en çeşitsiz beslenen arkadaşlar bizimkiler. Diğer ülke yarışmacıları yarışmaya gelmeden , gidecekleri ülkedeki bitki , meyve gibi adada bulunması muhtemel yiyecekleri araştırıp , adada ne bulurlarsa çeşit çeşit yemeğe çalışıyorlar. Peki bizim muhteşem survivorcılar ne yapıyor. “Aaaa burda hindistan cevizi var, İyi iyi 3 ay hindistan ceviziyle beslenmekten ne zarar gelir” diyerekten başka herhangi bir araştırmaya girmiyorlar.

En önemli kısmıda elemedeki Türklük. Adı üstünde survivor. En iyi hayatta kalmayı başaran ,en iyi ortama uyum sağlayan, en başarılı yarışan kişi aslında birinci olması gerekirken bizim survivorda bakalım kim birinci oluyor? Normal şartlarda bile vasat bir yarışmacı olan X kişisi bir yarışta sakatlanıyor ve 1 ay hiç bir oyuna katılmıyor. 1 ay sonuda bir oylamada kim 1. çıkıyor. Tabiki bizim mazlum sakat. Lan bu adam 1 aydır yarışmadı, yattı yemek yedi. Tamam en iyi insan ödülünü verinde en survivor ödülü nasıl bu adam oluyor. Survivor survivor olalı böylesini görememiştir heralde.

ÜTOPYA

Asıl türk style yarışma bu yarışma. Yani Avrupa versiyonlarında yarışanlar maazalah izlerse falan adamlar şok geçirir heralde. Ya onlar yanlış anlamış formatı yada bizimkiler. Bir çiftliğe koyulan yarışmacılar 10 ay boyunca sıfırdan bir yaşam kurup, üretip, inşaa edip para kazanmaya çalışacaklar sözde.

Avrupa versiyonlarında 10 ayda otel mi kuranlar olmadı, parklar bahçeler mi kuranlar olmadı. Adamlar üretmek çin doğmuşlar.

Ya bizimkiler?

Yarışmanın ilk ayında birbirine düşman iki gurup kurdular. Tek ürettikleri şey bardak satın alıp boyayıp dışarı satmak. Burdan gelen paralarla ne mi yapıyorlar, Çardak kuruyorlar, Hamak alıyorlar. Hele bir kaç tanesi varki sadece her hafta kimin eleneceği üzerine entrika yapıyor sadece. Üretim bunun neresinde. Gene bizimkiler yanlış anlamışlar mevzuyu. Dedikodu kavga üretmekten ve gene dışarıdan ne gelirse idare etmekten başka yaptıiarı hiç birşey yok. Mesela yarışmanın 3. ayındasın hani ufak tefek paralar kazanıyosun yatırım yapıp işi büyütmen lazım. Bizimkiler ne yapıyor. Paralarını anca denk getirip bir adet kayan yazılı dijital pano alıyorlar. Panoda ne mi yazıyor. Kendi isimleri kayıyor ve “bizi yıkamayacaklar” yazısı.  Yaa daha fazla ne anlatılabilir işte.

Türk yarışmasında birinci olmak için;

-Yarışmayacaksın,

– Entrika yapacaksın,

-Düşman yaratacaksın,

-Kendini acındıracaksın, Mazlumu oynayacaksın ki herzaman düşenin yanında olan halkımız senide desteklesin.

Acun taktiği bulmuş ama adamın emeklerini de lütfen göz önünde bulunduralım. Çok büyük handikap içinde Acun. Format satan firmalar diyorki ulan siz formatı bozdunuz daha size format verir miyiz biz. Acun allem edip kallem ediyor bu yarışmalarla bizi buluşturuyor.

Senzi olmaz Acun, sensiz olmaz.