TV – HAZIRLIKÇILAR

Evet belki bir çoğunuz bu kelimeyi ilk kez duydunuz ve çok garipsediniz. Bu kelime National Geographic Channel’da yayınlanan bir programın ismi. Evde sürekli belgesel izleyen (!) ben, bu programıda kaçımadım tabiki.

Program; kıyamet, kıtlık, savaş , kargaşa,zombi istilası 🙂 gibi durumlar için belli bir süre hayatta kalmaya yetecek malzeme, ekipman ,barınak, yiyecek bulunduran bir grup insan hakkında.

Kim bu Hazırlıkçılar ?

Kıyamet gününün yaklaştığı, dünyada kıtlık,savaş,kargaşanın hüküm süreceğini düşünüp bunun için önlem almak isteyen cici insanlar bunlar. Genelde Amerikada yaşayan, mega şehirlerde değilde daha çok kırsallarda yaşayan insanlardan çıkıyor Hazırlıkçılar. Kendini çiftliğinin hakimi ilan eden cowboy amcaların, bu seferde dünyaya karşı kahramanca kendilerini savunmak istemeleriyle başlamış olma ihtimali yüksek bir konsept.  Türk Hazılıkçılar da türemeye başlamış ve blog‘ları bile var ve durumu en açıklayıcı paylaşımları da profil fotoları olmuş. Tam techizatlı kameraman Cevat Kelle‘yi kendilerine yol gösterici olarak seçmişler.

cevat kelle

Nasıl Hazırlanıyorlar?

Hazırlıkçı olmak için aşağıdaki ana başlıklara çözüm bulmanız gerekiyor:

     – Barınma : Evi müstakil olan hazırlıkçılarımızdan bazıları bu sorunu evlerine bodrum yaparak çözmüş. Bodrumlarında aile bireylerinin hepsine yetecek kadar yatak , yorgan,yastık bulunduruyorlar. Bu malzemeler düzenli ve tertipli bir şekilde, her an kullanılabilecekmiş gibi hazır bekliyor. Bazı hazırlıkçılarımız ise evlerinden , kasabalardan daha uzakta, ormanların ,dağların içinde bir sığınak yapıyorlar. Şu ana kadar gördüklerim içinde en uzak olanı evine 4 saat mesafede ormana sığınak yapmış bir hazırlıkçıydı. Uzaktan bir arsa satın alıp sadece bu iş için kullanıyorlar.

     – Yiyecek ve su : Yiyecekler genelde konserve şeklinde depolanıyor. Her bir bireye belli bir süre ( süreyi hazırlıkçılar kendileri belirliyor) yetecek kadar konserve yiyecek depolanıyor. Aynı şekilde günlük kişi başı 2 litre olacak şekilde bidonlarla su depolanıyor. Bidonlardaki sular 3 ayda bir değiştiriliyor. Konservelerde son kullanma tarihlerinden 1 sene önce değiştiriliyor.Barınaklarının büyüklüğüne göre bazılarında fırın ve ocakta buluyor. Bu fırın ve ocaklar için eksta tüp depolanıyor.

     – Güvenlik: Bildiğiniz üzere Amerika’da silah almak çok basit. Bu yüzden silahsız bir hazırlıkçı olma ihtimali yok tabiki. En az bir adet tüfek ve yeteri kadar kurşun depolanıyor. Barınaklar da Güvenlik açısından giriş çıkışları görünmeyecek şekilde yapılıyor. Özellikle kasabalardan uzak yapılmış barınaklar adeta askeri üs gibi gizli yapılıyor.

     -Hazır Olmak: Evet isimlerinden de anlaşıldığı gibi bu arkadaşlar her an hazır bulunmalılar. Herhangi bir olağan dışı duruma hazırlıklı olmanın ilk şartı nedir? Tabiki bu durumun senaryosu için talim yapmış olmak. Hazırlıkçılarımız kendi belirledikleri periyotta , piston aşağı indi durumu (acil bir durum) yaratarak aniden evlerinden, barınaklarına doğru hızlıca yöneliyorlar. En çok da çocuklarıyla bu işe kalkışanlar için üzülüyor insan. Mesela sabahın 5 inde haydi acil durum deyip ,bütün aileyi yataklarından kaldırıp pijamalarla arabalara bindirenler var. Ama çoçuklardaki “baba bırak bu boş beleş işleri” bakışları herşeyi anlatıyor aslında.

     -Diğer: Araçlarıyla saklanan hazırlıkçılar kesinlikle yakıt depolamayıda unutmuyorlar. En az 2 depo benzin yada motorin (yaklaşık 120lt) depolanıyor. Bu yakıtların özellikleri bozulmaması içinde gene 6 ayda bir değiştiriliyor. Ev içinde oluşabilecek sıkıntıları gidermek için alet çantaları, halatlar, giyecekler de iyi bir hazırlıkçının olmazsa olmazı.

İyi bir hazırlıkçı mısınız?

Programın sonunda bu işin otoriteleri sizi iyi bir hazırlıkçı olup olmadığınız konusunda yukarıdaki maddelere göre puanlıyor.Artık nasıl otorite oldularsa, üniversitemi okudular hazırlıkçı olmak için yada daha önce kaç kere kıyamet yaşadılarsa artık, ama benim en büyük tahminin zombi istilası oyunları oynamış olmaları yada walking dead hayranı olmaları yönünde.

zombi

Sizde kıyamete hazır mısınız? Kendinizi biraz sorgulayın.Ben ne mi yapacağım? Böyle bir durum olursa temiz bir iç çamaşırı giyip arkama yaslanacağım.