Odamdakiler ile başlamak – DAVUL SEVDASI

Önsöz yazımdan sonra odamla işe başlamaya karar vererek önce etrafıma bakmaya başladım, masamda kağıtlar, kalemler elektronik eşyalar, anahtarlar gözüme çarparken bir anda önümde duran elektronik davulumu görüp onunla başlamak istedim.

roland-td4kx2

Davul Sevdası

İlk ve orta okulları bitirdikten sonra lise bizim için gerçek hayata başlama yeriydi, biraz korkarak biraz çekinerek ilk günlerini geçirdik. Aslında doğuma benzetiyorum ben liseye başlamayı. Bilinçli doğum gibi. Anne karnındaki çocuğu hayal edin ve o çoçuğun olan biten herşeyden haberi olduğunu düşünün. İşte lise aynen böyle birşeydi hepimiz için.

Yeni yeni keşifler, kendini bulma çabaları , ilk defa yabancı şarkıları bile burda dinlemeye başladık çoğumuz. Eee liseliydik cool olmalıydık.

Bir çoğumuzda Rock ve metal müziğe heves ederdik, gitar birincil hayal olurdu , ikincil hayal ise davul çalmak olurdu. Tabi bir çok nedenle heveslerimize yönelemezdik , sınavdı , stresti, paraydı.

Ama üniversiteye gelince artık dur deme zamanıydı ve heveslerimize yönlenmeliydik. Bu sefer bir çok sıkıntıyı bertaraf ederek başlayabilirdik. Bu seferde gezme tozmadan , arkadaşlarla takılmaktan , kendimizle başbaşa kalacak zaman bulamadık. Hep bir bahane yarattık aslında.

Çalışmaya başlayınca artık dur dedim ve girdim bir internet sitesine yazdım “elektronik davul” diye. Neden mi elektronik; apartmanlarda yaşadığımız düşünülünce dışarıya ses verecek bir davulun bize yaradan çok zarar getireceini bilerek, dışarıya ses vermeyecek fakat aynı heyecanı yaşatacak bir teknoloji lazımdı da ondan.

ROLAND TD4-KX

Sordum soruşturdum ve bu işin bir numaralı markasının Roland olduğunu öğrendim. Taksim’de Roland davul satan mağazanında yerini öğrenince artık hedef belli oldu.

Fiyatları araştırınca 2 bin TL ile 20 bin TL arası bir çok model gördüm. Bu sefer araştırmamı “yeni başlayanlar” üzerine yoğunlaştırınca genel kanının TD4 serisi ile başlamanın iyi olacağı yönünde molduğunu öğrendim.

Bir araçla birlikte taksime yol aldım. Tunelin hemen karşı çaprazında bulunan mağazaya girdim. Bir adet TD4-KX satın almak istediğimi söyledim , stoklarında varmış. 4 adet 50x50cm boyutlarında kutu geldi. Bir adette 100×30 boyutunda kutu. İyiki aracı yakına getirmişiz yoksa taşımanın imkanı yoktu. Kutuları aldıktan sonra satıcı bir de tabure istedim. Şöyle parlak, yanarlı dönerli bir tabure aldım. Davula vururken havaya girmek en önemlisiydi. Bir adet kulaklık hediye ettiler ama kulaklığı Ses modülüne bağlama için farklı bir jak da almam gerekiyormuş. Onu söylemeyen satıcı yüzünden eve varışımdaki heyecan bir hüzüne dönüştü.

Kuruluma başlamak için bir önlü arkalı bir sayfaya çizilmiş talimatları izleyerek birazda yorularak yarım saatte davulumu tamamladım.

Bir sonraki gün jakımıda alınca artık müzik sektörünü sallayabilirdim. Tabi okadar kolay olmadı. Kulaklığı taktım ve ses modülünün ayarlarını karıştırmaya başladım. Fazla karıştırmanın bana yararı olmayacağını anlayınca DARK moduna alarak( metalciyim ya) davula vurmaya başladım. Evet o gün yaptıklarım sadece davula vurmak olarak nitelendirilebilirdi. Bu işe bir eğitimle başlayabileceğimi anladım ve Roland’ın sitesinde 40 adet eğitim videosu buldum .

Tavsiyeler

– Eller ile ayakları birbirinden ayrı hareket ettirmek gerçekten zor. Çok çalışın.

-Roland sitesinde bulunan videoları izleyerek , sırasıyla ilerleyerek gidin.

-Ara ara youtube’a drumless yazarak davul sesi olmayan parçaları (özellikle koly olanları) çalmaya çalışarak kendinizi heveslendirin.

-Özellikle en başlarda Türk Rock parçalarına yoğunlaşın, tek düze ve kolay parçalar ama uzun süre aynı ritmi tutma konusunda epey yardımcı olacaklar.Küçümsemeyin.

-Son olarak Eğer bir parçayı çalarken yoruluyorsanız bilin ki yanlış teknikle çalmaya çalışıyorsunuz. Bagetleri sıkmadan tutun ve bilekten değil koldan vuruşl
ar yaparak antreman yapın.